مقایسه اینترنت در ایران و خارج از ایران

با پیشرفت علم و فناوری، روش های برقراری ارتباط و کسب علم نیز تغییر کرده است. در حال حاضر افراد زیادی هستند که برای کسب درآمد، کسب علم و حتی سرگرمی از اینترنت استفاده می کنند. با ظهور شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام نیز بر تعداد افرادی که از اینترنت برای کسب درآمد و سرگرمی استفاده می کنند افزوده شده است.

یکی از موارد مهمی که بر کیفیت اینترنت و در نهایت کیفیت این روابط آنلاین اثر می گذارد سرعت اینترنت است. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر به بررسی اینترنت ایران و جهان بپردازیم و ببینیم این دو بستر در داخل و خارج از کشور چگونه برای فعالیت های مختلف آماده شده اند. پس همراه ما باشید.

سرعت اینترنت در جهان و جایگاه ایران

اگر منابع مختلفی که در سرتاسر اینترنت وجود دارند را بررسی کنید به اعداد و ارقام متفاوتی برای سرعت اینترنت در جای جای جهان دست پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال سایت Speedtest که یکی از معروف ترین سایت های بررسی کننده شاخص های کیفی و کمی اینترنت در دنیاست فاکتورهای مختلفی همچون سرعت دانلود و آپلود در سرتاسر جهان را مورد بررسی قرار می دهد.

بر اساس اطلاعاتی که تا سال 2019 به دست آمده است متوسط سرعت دانلود از طریق اینترنت پهن باند ثابت در دنیا 58.66 مگابایت بر ثانیه بوده است.  ایران با سرعت متوسط 12.62 مگابایت بر ثانیه در این طبقه بندی رتبه 131 جهان را به خود اختصاص داده و پایین تر از کشورهایی همچون سومالی و اوگاندا قرار گرفته است.

حتما بخوانید:
Six Guidelines About Forex Training Meant To Be Damaged

سنگاپور، هنگ کنگ و کره جنوبی جزء سه کشور برتری هستند که بالاترین سرعت را در این فهرست داشته اند. البته سایت های دیگری هم در طول این سال ها به بررسی سرعت اینترنت در کشورهای مختلف پرداخته اند که یکی از آن ها سایت cable.co.uk است.

بر اساس اطلاعات موجود سرعت اینترنت ایران در مقایسه با سرعت اینترنت در سایر کشورها وضع خوبی ندارد و در جایگاه 145 جهان قرار گرفته است. در این میان کشورهایی همچون فرانسه به داشتن اینترنتی پرسرعت مشهور هستند.

مقایسه قیمت اینترنت در ایران و خارج از ایران

یکی از مشکلاتی که در مسیر مقایسه قیمت سرویس های اینترنتی در ایران و جهان وجود دارد، نبود شرایط یکسان در کشور ما و سایر کشورهاست. بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی سرعت اینترنت بسیار بالایی دارند و در عین حال سرویس هایی که در اختیار مشتریانشان قرار می دهند در بیشتر موارد نامحدود است.

همین امر موجب می شود مقایسه کردن قیمت اینترنت در ایران و خارج از ایران کار سخت و پیچیده ای باشد. یک بررسی ساده نشان می دهد قیمت اینترنت در ایران برای سرعت دانلودِ 16 مگابایت بر ثانیه در ماه 80 هزار تومان است.

در این میان کشورهایی همچون انگلستان قوانین مختلفی برای تعیین قیمت سرویس های اینترنتی خود دارند. قیمت ماهانه اینترنت برای سرعت دانلود 11 مگابایت بر ثانیه 15.9 پوند است. اگرچه برخی ها بر این باورند که قیمت سرویس های اینترنتی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است، اما شواهد موجود نشان می دهد ایران یکی از بی کیفیت ترین و کندترین سرویس های اینترنتی را در اختیار دارد.

حتما بخوانید:
اسید آسکوربیک (ویتامین ث) چیست؟