وضعیت زائران اربعین نسبت به سال ۱۳۹۷ بهبود چشمگیری داشته است. تصادفات به دلیل خستگی رانندگان اتفاق می افتد


حسین مذنب از وزارت راه

رویداد 24 نازیلا مروبیان: از آنجایی که سفر اربعین سفر ارزانی است، شاهد اتفاقات روزهای آخر بودیم! اینها اظهارات دبیر و تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در ستاد اجرایی اربعین در خصوص صدها زائر ایرانی مقیم خارج از کشور و تصادف اتوبوس این افراد است.

از چند روز پیش تا کنون اخبار زیادی در عراق و داخل کشور مبنی بر عدم دسترسی زائران ایرانی به آب، غذا و … منتشر شده است. خبری که حتی به کشته و مجروح شدن زائران ایرانی بر اثر حوادث رانندگی اشاره دارد. با این وجود مقامات رسمی ایران اوضاع را کاملا تحت کنترل می دانند. برای بررسی بیشتر این موضوع با حسین مذناب، دبیر و تام الاختیار وزیر راه در ستاد اجرایی اربعین گفت وگو کرده ایم.

*آقای مقصر! در روزهای اخیر خبرهای ناراحت کننده ای از مرزهای کشور و زائرانی که قصد زیارت اربعین را داشتند منتشر شد. بسیاری از خانواده ها برای عزیزانشان غمگین هستند، تکلیف چیست؟

چه چیزی خانواده ها را نگران می کند؟

* در نهایت در حال حاضر شرایط برای تردد زائران در مرزها نامناسب است. این افراد حتی در تهیه آب و غذا هم مشکل و مشکل دارند!

ستاد مرکزی اربعین همه تصمیمات اصلی را می گیرد و ما به ستاد گزارش می دهیم. با توجه به بازدید وزیر کشور، وی تصمیم گرفت که هنوز زائران به عراق اعزام نشود. تا سه روز پیش مشکلی نداشتیم و مرزها کاملا باز بود اما از عصر چهارشنبه ابتدا مرز خزاب سپس شلمچه و مهران هر چند ساعت یک بار به دلیل کمبود امکانات در آن سوی مرز بسته می شد.

حتما بخوانید:
او از سال 2022 به نمایندگی از ایتالیا شروع کرد

بسته شدن مکرر مرزها باعث ازدحام زائران در مرزها شد. از سوی دیگر امکان تامین غذا و سایر امکانات رفاهی برای زائران وجود نداشت و امسال با توجه به اینکه زائران زودتر قصد عزیمت به عراق را داشتند با این مشکلات مواجه شدیم.

کشور عراق دیگر نمی تواند این تعداد زائر را در خود جای دهد و روز گذشته اعلام کرد که زائرانی که در عراق هستند به زودی به کشور بازگردانده می شوند. بحث ما یا بهبود امکانات و تامین غذا برای زائران ایرانی است یا اینکه مرز زمینی را به طور کامل ببندیم.


بیشتر بخوانید: مقام ارشد وزارت راه: تصادفات زائران اربعین طبیعی است و همیشه هست/ ما نباید پاسخگو باشیم


* گزارش های زیادی مبنی بر عدم رسیدگی به زائرانی که در خارج از کشور گیر افتاده اند شنیده می شود، بنابراین این زائران برای تامین آب و غذا مشکل دارند، تکلیف این زائران چیست؟

من فقط مسئول پایانه مرزی هستم و بقیه مسائل به من مربوط نیست.

* در این چند روز شاهد تصادفات متعدد اتوبوس با زائران بودیم؛ چرا پیش از برگزاری چنین مراسمی پروتکل و شرایط لازم فراهم نشد تا شاهد جان باختن هموطنانمان نباشیم؟

من هیچ خبری از مرگ زائران بر اثر حوادث رانندگی نشنیده ام. مصدومیت داشتیم، اما فکر نمی‌کنم کسی فوت کند.

* یعنی تصادفی رخ نداده است؟

علت تصادف اتوبوس های زائران ترافیک سنگین بود و پس از این اتفاقات تردد اتوبوس ها به مرز را ممنوع کردیم. روزانه چند صد خودرو به مرز اعزام می شد اما از صبح دیروز دستور عدم ورود اتوبوس به مرزها را صادر کردیم.

حتما بخوانید:
از بین بردن لکه های روی قابلمه تفلون روش از بین بردن لکه های روی قابلمه تفلون

وقتی در مرزهایی مثل مهران ترافیک سنگینی باشد و این ترافیک چندین ساعت طول بکشد، رانندگان خسته می شوند و به همین دلیل چنین تصادفاتی رخ می دهد. الان در چنین مراسمی ممکن است حوادثی از این دست اتفاق بیفتد اما واقعیت این است که ما آمادگی های لازم را در زمینه ایاب و ذهاب داریم و منتظر دستورات ستاد اربعین هستیم. اکنون در حال آماده سازی ناوگان خودرویی برای بازگشت زائران هستیم تا انشاالله با کمترین تاخیر و مشکلات به مراکز شهر بازگردند.

* هر سال شاهد برگزاری مراسم اربعین و رفتن زائران به عراق بودیم، چرا امسال شاهد چنین فجایعی بودیم؟

اگر بعد از دو سال ولیعهد مرزها را به روی زائران باز کنند و از طرف دیگر ویزای آن عزیزان رایگان شود، احتمال وقوع چنین اتفاقاتی وجود دارد. از سوی دیگر، از آنجایی که سفر اربعین نسبتاً ارزان و مقرون به صرفه است، تعداد داوطلبان افزایش می یابد. همه این مشکلات باعث افزایش چشمگیر استقبال شد و در نهایت شاهد این مشکلات بودیم.

امسال وضعیت کاملاً متفاوت از سال 2018 است. در سال 2018 تنها 3 میلیون زائر داشتیم، اما امسال این تعداد چندین برابر شده است. بالاخره امکانات و فرصت های ما هم محدود است و نمی توانیم جوابگوی این همه زائر باشیم. شما به این وضعیت می گویید هرج و مرج، اما اگر برنامه سال 2018 را با امسال مقایسه کنید، می بینید که امسال زائران بیشتری به عراق اعزام کردیم.