هدف اسرائیل از تلاش برای توقف احیای برجام چیست؟


جنگ ایران و اسرائیل

رویداد 24 لیلا فرهادی: ابتدا بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل و سپس ایال هولاتا مشاور امنیت ملی تمام تلاش خود را کردند و اکنون نوبت به رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل رسیده است که تلاش کند بایدن را متقاعد کند که فعال سازی برجام را متوقف کند. جروزالم پست اسرائیل در گزارشی هدف دولت اسرائیل برای توقف احیای برجام را بررسی و به چالش کشید.

بر اساس این گزارش، «دیوید بارنیو» رئیس سازمان موساد روز یکشنبه برای دیدار با برخی مقامات آمریکایی در خصوص توافق هسته ای با ایران وارد واشنگتن شد. او باید موضع اسرائیل را در این زمینه به آمریکایی ها برساند. بارنیا قرار است در کمیته اطلاعات سنا حاضر شود. (اگرچه کمیته هیچ برنامه ای برای دیدار در این هفته اعلام نکرده است) بارنیو قبل از سفر خود به واشنگتن اعلام کرد که برجام یک فاجعه استراتژیک است و به زودی توافق نهایی حاصل خواهد شد.

سفر بارنیا به واشنگتن تلاش دیگری از سوی دولت اسرائیل برای توقف برجام است، اما به گفته کارشناسان اسرائیلی، اسرائیل دیگر توانایی توقف احیای برجام را ندارد.

چاک فریلیچ، معاون سابق مشاور امنیت ملی اسرائیل، به جروزالم پست گفت که توانایی اسرائیل برای تأثیرگذاری بر این توافق به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اساساً هیچ کس نمی داند که چرا اسرائیل اینقدر مشتاق نابودی برجام است.

در زمان امضای برجام در سال 2015، فریلیش معاون مشاور امنیت ملی اسرائیل بود. به نظر او، کمپین نفتالی بنت و یایر لاپید برای توقف احیای برجام بهتر از نتانیاهو بود، زیرا آنها نمی خواستند این کارزار به روابط آنها با آمریکا آسیب برساند. کاری که نتانیاهو در سال 2015 با سخنرانی در کنگره انجام داد.

حتما بخوانید:
تشک بادی ماشین و خرید انواع تشک های بادی داخل خودرو با تخفیف

فریلینچ سه هدف اصلی اسرائیل را در مبارزه علیه برجام برشمرد و گفت: «هدف اول این است که در مذاکرات وین تا آنجا که ممکن است توافق به تعویق بیفتد. هدف دوم جلوگیری از بسته شدن پرونده ایران در آژانس و سومین هدف این است که اطمینان حاصل شود که سپاه تحت تحریم باقی بماند.


بیشتر بخوانید: مذاکرات تمدید برجام چگونه متوقف شد؟


کارشناس اسرائیلی: ایران بر کل خاورمیانه مسلط خواهد شد

منچم مرهاوی، کارشناس مسائل ایران در مؤسسه هری ترومن در دانشگاه عبری در اورشلیم، گفت: «ایران در حال حاضر عقب‌نشینی کرده است، زیرا به نفع ایران است که به توافق پایبند نباشد». مردم ایران خواهان رفع تحریم ها هستند، اما یک چیز واضح است، اقتصاد ایران نه تنها به دلیل تحریم ها، بلکه به دلیل سوء مدیریت و فساد از بین رفته است و ایران از توافق جدید آسیب زیادی خواهد دید. در همان زمان مخالفان این قرارداد در ایران محبوبیت یافتند.

اقتصاد ایران از زمان خروج ترامپ از برجام ضربه خورده است و ایران در این مدت شاهد اعتراضات سراسری بوده است. به گزارش رویداد۲۴، مرحاوی مانند بسیاری دیگر از کارشناسان معتقد است که ایران به این نتیجه رسیده است که استفاده از بمب اتمی برای ایران مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و قرار نیست ایران دست به خودکشی بزند. هیچ کس فکر نمی کند که ایران از بمب اتم علیه اسرائیل استفاده کند. ایران می خواهد توانایی هسته ای داشته باشد و به همه بگوید که این توانایی را دارد تا موقعیت خود را بهبود بخشد.

حتما بخوانید:
همه آنچه که باید در مورد ورق مولتی استایل بدانیم + کاربرد ها

وی ابراز امیدواری کرد که سیستم امنیتی اسرائیل برای روزی که ایران بتواند بمب اتمی بسازد، آماده باشد. این کارشناس اسرائیلی تاکید کرد: دستیابی ایران به چنین توانی به این معنا نیست که ایران با بمب اتمی بر کل خاورمیانه تسلط پیدا می کند، بلکه اسرائیل باید برای چنین روزی آماده باشد زیرا به احتمال زیاد به زودی فرا می رسد.