رئیس جمهور پیشین فرانسه ، والری ژیسکار d’Estaing در سن 94 سالگی درگذشت – POLITICOرئیس جمهور پیشین فرانسه والری ژیسکار d’Estaing چهارشنبه شب در سن 94 سالگی در اروپا 1 و درگذشت خبرگزاری فرانسه گزارش ها.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، ژیسكارد d’Estaing كه معمولاً VGE نامیده می شود ، از 16 نوامبر در تور در بیمارستان بستری است و خانواده وی گفتند كه وی بر اثر COVID-19 درگذشت.

VGE که از رهبران راست میانه فرانسه بود ، از سال 1974 فرانسه را رهبری کرد ، وقتی فرانسوا میتران را شکست داد ، تا سال 1981 که میتران رئیس جمهور شد.

VGE قاطعانه به اروپا اعتقاد داشت و از سال 1989 تا 1993 به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شد.

وی به دلیل اصلاح طلبی مشهور بود و از میراث شارل دوگل در سمت راست فاصله گرفت. دولت وی سقط جنین و طلاق را با رضایت متقابل قانونی و سن رأی دادن را به 18 سال کاهش داد.

در میان نسل های جوان ، VGE همچنین به دلیل سخنرانی امتیاز پس از شکست خود از میتران ، گفتن “Au revoir” به فرانسوی ها قبل از اینکه به طور تئاتری میز کار خود را ترک کند ، شناخته شده است.

دو رئیس جمهور سابق فرانسه زنده مانده اند: نیکلاس سارکوزی ، که از 2007 تا 2012 این کشور را هدایت می کرد ، و فرانسوا اولاند ، جانشین وی ، که تا سال 2017 بود. ژاک شیراک رئیس جمهور پیشین سال گذشته در سن 86 سالگی درگذشت.

سارکوزی گفت در الف ارسال به توییتر كه جیسكارد “تمام عمر خود را برای تقویت روابط بین ملت های اروپایی ، جستجوی مدرنیزاسیون زندگی سیاسی و دستیابی به هوش عالی خود به تجزیه و تحلیل پیچیده ترین مسائل بین المللی كوشیده است.”

حتما بخوانید:
جزئیات قیمت انواع میوه در میادین تره بار

جلسه سنا فرانسه ، چهارشنبه شب ، یک دقیقه سکوت دارد به افتخار VGE.

“برای والری ژیسکار d’Estaing ، اروپا باید جاه طلبی فرانسه و فرانسه یک کشور مدرن باشد. توجه ” توییت میشل بارنیر ، رئیس مذاکره کننده برجام در مورد Brexit ، که به همان خانواده سیاسی VGE تعلق دارد.

آندره پلنکوویچ نخست وزیر کرواسی از جمله اولین رهبران اروپایی بود که رهبران خود را معرفی کرد تسلیت در توییتر، گفت که فرانسه “رئیس جمهور بزرگ و سازنده اروپا” را از دست داده است.

این مقاله به روز شده است
منبع: https://outsidenews.ir