دیدار روسای جمهور فرانسه و ایران/ رئیسی: بدون تعطیلی امور ایران، امکان توافق وجود ندارد


دیدار رئیسی و مکرونرویداد 24رئیس جمهور ایران در دیدار با رئیس جمهور فرانسه، پرونده های مفتوح ایران در آژانس را مانع اصلی دستیابی به توافق برشمرد و گفت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی باشد و تحت فشار و پیشنهاد دیگران نباشد.

سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر آمادگی ایران برای دستیابی به یک توافق عادلانه و باثبات، دستیابی به این توافق را موجب تشویق و تضمین تضمین و بسته شدن پرونده های دفاعی ایران دانست. گفت: سطح همکاری ها و روابط ایران و فرانسه می تواند بالا برود، در حالی که اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاستش مستقل است و تابع اراده و سیاست آمریکا نیست.

وی در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات آن و همچنین عدم اجرای تعهدات اروپایی ها برای کسب منافع اقتصادی از این توافق، افزود: علیرغم یکجانبه بودن توافق خروج آمریکا از توافق و خسارات ناشی از آن، درخواست جمهوری اسلامی یک درخواست کاملا منطقی برای تضمین اطمینان بخشی است.

رئیس جمهور علنی بودن امور ایران در آژانس را مانعی جدی برای دستیابی به توافق دانست و گفت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و دور از فشار و پیشنهاد دیگران باشد و ما معتقدیم این امر غیرممکن است. دستیابی به توافق بدون بسته شدن امور ایران».

رئیسی از درخواست سه کشور اروپایی برای صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران همزمان با مذاکرات هسته ای انتقاد کرد و این رویکردها را غیرسازنده و پیچیده کننده مسائل دانست و افزود: آژانس انرژی اتمی با نظارت و رصد خود و … وی اذعان کرد: بازرسی ها، 15 بار به طور رسمی تایید کرده است که فعالیت های ایران مبنای تعهدات و به دور از انحراف است.

حتما بخوانید:
گروه میشیگان با استناد به حق رای دادن به سیاه پوستان ، از مبارزاتی علیه ترامپ شکایت کرده است

رئیس جمهور ایران رویکرد دوگانه آژانس به فعالیت های مخرب هسته ای رژیم صهیونیستی را نشانه سیاسی شدن دانست.

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود، فعالیت های منطقه ای ایران را صلح طلب و عاملی برای جلوگیری از گسترش تروریسم به اروپا دانست و گفت: اینکه امروز در فرانسه انتخابات مسالمت آمیزی برگزار می کنید مرهون تلاش جمهوری اسلامی است تا تروریسم را در منطقه نابود کنید.»

امانوئل ماکرون در این نشست پیشنهاداتی را درباره مذاکرات در حال انجام ارائه کرد و اذعان داشت: این یک واقعیت است که وقتی آژانس اعلام کرد ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل می کند، آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و طرف های اروپایی هم نتوانستند. به تعهدات خود در مورد استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق عمل کند.


بیشتر بخوانید: رایزنی وزرای خارجه ایران و قطر درباره برجام در نیویورک


رئیس جمهور فرانسه ادامه کار برای پیشرفت در توافق هسته ای را ضروری دانست و گفت: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر می توانند پرونده های موجود را حل کنند و در این زمینه به آژانس فشار سیاسی وارد نخواهیم کرد.

مکرون با دعوت از رئیس جمهور کشورمان برای سفر به فرانسه افزود: می توانیم همکاری های خود را در گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه ای افزایش دهیم.