دلار گران؛ شوک چهارم اقتصاد ایران


قیمت به دلار می باشد

رویداد۲۴ به گزارش تجارت نیوز، چندی پیش پدرام سلطانی، کارشناس و فعال اقتصادی در توییتر خود به افزایش ناگهانی و شدید قیمت دلار در بازار ارز واکنش نشان داد. وی این اتفاق را نشانه منفی دانست و این نوسانات را آسیب جدی به اقتصاد ایران خواند.

اقتصاد ایران در آتش است اما توهمات دولتمردان ادامه دارد. اگر مسئولان اقتصادی قول می دادند که شوک اقتصادی ایجاد نمی شود، حالا دلار ترمز کرده و کارشناسان اقتصادی آن را تهدیدی جدید برای اقتصاد می دانند. پیش از این زمزمه های زیادی از احیای برجام شنیده می شد، اما به تدریج این امید رنگ باخت و اکنون عدم اطمینان جای آن را گرفته است. وضعیتی که برخی فعالان اقتصادی آن را با راه رفتن در مه تشبیه می کنند.

گزارش ها حاکی از آن است که در آخرین روزهای هفته دوم آبان ماه، شاخص نرخ ارز در کانال تاریخی 34 هزار تومان قرار گرفت و سپس به نیمه دوم این کانال رسید. حالا ترمز دلار این نگرانی را به وجود آورد که در اولین روز هفته جاری ارزش آن رکورد جدیدی را ثبت کند و به 35 هزار تومان برسد. در عین حال برخی مشاهدات به فروش پول ملی به امید سود بیشتر اشاره دارد. دلایل گرانی دلار چیست؟ بررسی ها نشان می دهد که از جمله این دلایل می توان به افزایش 20 درصدی قیمت دلار نسبت به سایر ارزها در سطح بین المللی، تورم 50 درصدی، تداوم اعتراضات اجتماعی، اخبار مرتبط با تحریم ها و برجام و همچنین تهدید کشورهای همسایه اشاره کرد.

حتما بخوانید:
این محصول بهترین جایگزین سیرترشی است

دلایل دیگری که در گزارش های اقتصادی ذکر شده است، انتظارات تورمی قوی تر و گسترش دارایی های حذف شده از بورس به سایر بازارها است.

افزایش نرخ ارز منجر به کاهش ارزش پول ملی ایران شد. معضلی که آثار آن را می توان در قیمت های بالای کالاها در بازارهای مختلف و در نهایت در فقر گسترده مشاهده کرد. بررسی های اخیر از فعالان کارگری از افزایش خط فقر به حدود 18 تا 20 میلیون تومان خبر می دهد. در گزارش دیگری خط فقر مطلق برای یک خانواده چهار نفره در تهران 12 میلیون تومان برآورد شده است.

اخیراً عباس شکری، اقتصاددان در نشست نقد و بررسی «دور باطل تورم در ایران از کجا می آید؟» موضوع کاهش ارزش پول ملی را مطرح کرد. و گفت: طی این سال ها ارزش پول ملی کاهش یافته است. 17000 بار.”

پیامدهای افزایش نرخ ارز چیست؟
در هفته های اخیر، فعالان اقتصادی بارها نسبت به خطرات اینترنت و پیامدهای آن برای کسب و کار هشدار داده اند. مشکلی که از آن به عنوان شوک سوم پس از تحریم ها و تاج بر اقتصاد بیمار ایران یاد می شود. در عین حال کارشناسان نسبت به کاهش فروش، افزایش اخراج در صنایع، احتمال ورشکستگی دسته جمعی و خروج سرمایه ابراز نگرانی کردند. در حالی که از آغاز زمستان سخت در ایران خبر می دادند، حالا عامل دیگری اقتصاد ایران را تهدید می کند. نوسانات نرخ دلار. موضوعی که بیش از هر عامل دیگری فعالان اقتصادی را می طلبد تا بتوانند پیش بینی توسعه اقتصاد را داشته باشند.

حتما بخوانید:
غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال بازار کدام است؟

چندی پیش پدرام سلطانی کارشناس و چهره اقتصادی نیز در توییتر به افزایش ناگهانی و شدید قیمت دلار در بازار ارز واکنش نشان داد. وی این اتفاق را نشانه منفی دانست و این نوسانات را آسیب جدی به اقتصاد ایران خواند.


بیشتر بخوانید: چرا قیمت دلار در روزهای اخیر افزایش یافته است؟


سلطانی در صفحه توئیتر خود نوشت: از آخرین جهش نرخ ارز در نیمه اول سال 1398 تا پایان مهرماه امسال، اقتصاد ایران مجبور به تورم حدود 100 درصدی شد و نقدینگی 86 درصد افزایش یافت. تقویت ارزی درآمدهای ارزی کشور نیز دیده نمی شود و مذاکرات را به حالت تعلیق در می آورد. نوسان نرخ ارز اصلا نشانه خوبی برای «اهل فهم» نیست.

همچنین فعالان اقتصادی چنین محیطی را با پیاده روی در مه مقایسه می کنند که نه جاده و نه تابلو برایشان مشخص نیست. نتیجه فقط سردرگمی صاحبان سرمایه بود. این بلاتکلیفی آنها را مجبور کرد که سرمایه خود را به مکان امن تری منتقل کنند. افزایش نرخ مهاجرت واحدهای تجاری به معنای پایان سرمایه گذاری نیست. در عین حال اظهارات و آمارهای دور از ذهن متولیان اقتصادی همچنان ادامه دارد.