ترامپ ده ها دیپلمات را از عراق خارج می کنداین مقام آمریکایی گفت که حدود نیمی از کارکنان ایالات متحده در سفارت آمریکا و دیگر امکانات دیپلماتیک در عراق را ترک می کنند ، و آن را “ده ها نفر” توصیف کرد. مقام وزارت امور خارجه از ارائه جزئیات غیر از تأیید وقوع کاهش کارکنان خودداری کرد.

ترور ماه گذشته محسن فهری زاده ، دانشمند ارشد ایرانی که عناصر برنامه هسته ای این کشور را رهبری می کرد ، به تنش های موجود بین واشنگتن و تهران دامن زد. اسرائیل ، متحد نزدیک ایالات متحده ، مظنون است که پشت مرگ فهری زاده است. ماه آینده همچنین یک سالگرد حمله هوایی ایالات متحده است که منجر به کشته شدن یکی از قدرتمندترین رهبران نظامی ایران ، کاظم سلیمانی ، هنگام بازدید از عراق شد.

ایران تهدید به تلافی مرگ این دو نفر شده است.

مدتهاست که عراق صحنه خصومت بین ایالات متحده و ایران است و این کشور را به مکانی مناسب برای حملات انتقام جویی تبدیل کرده است. در روزهای پس از مرگ سلیمانی ، ایران با موشک به مراکز نظامی ایالات متحده در عراق شلیک کرد و ده ها آسیب مغزی آسیب دید.

در اوایل سال جاری ، دولت ترامپ خشمگین از حملات موشکی و سایر تهدیدات شبه نظامیان ایرانی در عراق ، تهدید به بستن سفارت عظیم و به شدت مستحکم خود در عراق کرد. این هنوز اتفاق نیفتاده است ، اما این تهدیدها رهبران عراقی را که برای تعادل روابط با آمریکا و ایران تلاش کرده اند نگران کرده است.

وزارت امور خارجه بندرت اطلاعات دقیق در مورد سطح کارکنان در پایگاه های مختلف خود ارائه می دهد. که روز چهارشنبه تحت فشار قرار گرفت ، این بخش حاضر نشد به طور مشخص تأیید کند که برای کاهش کارکنان کار می کند ، اما آن را انکار نکرد.

حتما بخوانید:
کیف مردانه چیست و چه کاربردی دارد؟

یک مقام وزارتخانه در بیانیه ای گفت: “وزارت امور خارجه دائماً حضور دیپلماتیک خود را در سفارتخانه ها و کنسولگری های جهان مطابق با ماموریت ، محیط امنیتی محلی ، بهداشت و حتی تعطیلات تنظیم می کند.” “اطمینان از ایمنی کارکنان دولت ایالات متحده ، شهروندان آمریکایی و امنیت تأسیسات همچنان بالاترین اولویت ما است.”

این مقام رسمی در بیانیه ای گفت ، متیو تولر ، سفیر ایالات متحده در عراق همچنان در سمت خود باقی است.

واشنگتن پست ابتدا گزارش داد که ایالات متحده بعد از ظهر چهارشنبه کارمندان خود را کاهش می دهد.

دولت ترامپ همچنین در آخرین هفته های ریاست جمهوری تحریم های جدید علیه ایران را ادامه می دهد. این تحریم ها برای تضعیف بیشتر رژیم در آنجا و همچنین دشوار کردن مجدد بایدن برای بازگشت دوباره ایالات متحده به توافق هسته ای با ایران صورت می گیرد.

این توافق که توسط دولت اوباما مورد مذاکره قرار گرفت اما ترامپ در سال 2018 آن را رها کرد ، تحریم های زیادی علیه تهران را در ازای محدودیت های شدید در برنامه هسته ای لغو کرد.


منبع: https://outsidenews.ir