ترامپ به G20 – POLITICO گفت ابتدا واکسن آمریکا را بزنیداردک لنگ ، رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ ، برنامه ای برای ویروس کرونا دارد: ابتدا واکسن آمریکا!

ترامپ روز شنبه در بیانیه تلویزیونی رهبران G20 گفت که او می خواهد شهروندان ایالات متحده اولین کسی باشند که علیه ویروس کرونا واکسینه می شود ، موضعی که مطابق با ایدئولوژی وی America First است اما مغایر است کارشناسان بهداشت عمومی و برخی دیگر از رهبران جهان که خواستار اولویت دادن به کارمندان بهداشت درجه یک و جمعیت های آسیب پذیر مانند افراد مسن شده اند.

مداخله ترامپ ، توصیف شده توسط دیپلمات ها و مقامات ویدئو کنفرانس ، در نمایش گسترده تری از ملی گرایی واکسن توسط رهبران اجلاس مانند ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ، شی جین پینگ رئیس جمهور چین و حتی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس جای می گیرد. برای واکسنهایی که توسط کشورهای خود ساخته و تولید شده اند.

ترامپ ، که صبح روز شنبه از واشنگتن قبل از بازی گلف صحبت کرد ، ادعا می کند که دو واکسن مبتنی بر mRNA که در هفته های اخیر صدای زیادی به دست آورده اند ، ساخته شده توسط Moderna و همکاری BioNTech و Pfizer ، کار شرکت های آمریکایی است . در حقیقت ، BioNTech یک شرکت آلمانی است که مالکیت فناوری علمی مبتنی بر این واکسن را حفظ می کند.

اگرچه برنامه های دقیق ترامپ برای رهبرانی که سخنان وی را شنیده اند کاملاً روشن نبود ، اما وی احتمالاً فقط تأثیر محدودی در نحوه مدیریت واکسن ویروس کرونا توسط ایالات متحده دارد. اگرچه وی تاکنون از کناره گیری خودداری کرده است ، اما ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به جو بایدن (با بیش از 6 میلیون رأی) باخت و باید در 20 ژانویه 2021 دفتر خود را ترک کند.

ترامپ اغلب در چنین جلسات جهانی دیدگاه های ملی گرایانه خود را نشان می دهد ، همانطور که در ماه سپتامبر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل که امسال نیز به دلیل ویروس کرونا در عمل برگزار شد ، اظهار داشت. ترامپ در همان روز به سازمان ملل گفت که تعداد مرگ ویروس کرونا در ایالات متحده بیش از 200000 نفر است.

کاخ سفید بلافاصله قرائت مداخله G20 ترامپ یا متنی از اظهارات وی را ارائه نداد.

در حالی که ترامپ شاید صریح ترین رهبر در رویکرد ملی گرایانه خود بود ، روسیه و چین نیز مسیری مشابه را دنبال کردند و با توزیع ملی واکسن های خود به جلو حرکت کردند. روز پنجشنبه ، شرکت داروسازی پیشرو چین Sinopharm اعلام کرد که واکسن ویروس کرونا برای نزدیک به 1 میلیون نفر تجویز شده است ، بدون اینکه نشانه ای از عوارض جانبی باشد. در همین حال ، روسیه با واکسن Sputnik V خود به جلو حرکت کرده است.

حتما بخوانید:
جالب ترین و کامل ترین مجموعه زیرنویس تهیه شده توسط موجو ساب برای سریال د 100ش

نهادهای نظارتی غربی هشدار داده اند که آنها اطلاعات کافی در مورد واکسن های چینی و روسی برای ارزیابی اثربخشی و سطح ایمنی آنها ندارند.

اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا در سخنرانی خود خطاب به رهبران G20 ، خواستار همکاری بین المللی و تعهدات مالی بیشتر در مورد برنامه هایی با هدف دستیابی به واکسن و درمان به کشورهایی شد که حداقل توانایی انجام این کار را دارند. از عهده تهیه آنها برآیند.

فون در لاین با اشاره به اینکه 186 کشور برای تولید و توزیع عادلانه واکسنها به برنامه COVAX بین المللی پیوسته اند ، گفت: “تولید واکسن به سرعت در حال رشد است و هدف تولید 2 میلیارد دوز واکسن است.”

فون در لاین به رهبران گفت: “این بدون تلاش های مشترک ما امکان پذیر نبود.” “ادامه کار مشترک ما برای جلوگیری از ویروس بیش از هر زمان دیگری مهم است. برای نجات جان و حمایت از اقتصاد خود. “وی افزود ،” سیاست واکسن ما تنها استراتژی خروج واقعی ماست. ”

اما به هیچ وجه مشخص نبود که باشگاه ثروتمندترین ملت ها آماده پاسخگویی کامل به تماس وی است. فون در لاین گفت که 4.5 میلیارد دلار اضافی تا پایان امسال “برای رسیدن به هدف در اهداف خود” فوری مورد نیاز است و از کشورها خواست تا کمک های مالی خود را انجام دهند.

کاتری برترام ، متخصص توسعه بین الملل مستقر در برلین ، گفت که این تلاش کوتاه مدت بود.

برترام گفت: “ACT از 38 میلیارد دلار مورد نیاز تاکنون فقط 4 میلیارد دلار وعده جمع آوری کرده است.” “بعید است اعضای G20 این خلا بودجه را پر کنند. برعکس: تعدادی از اعضای G20 حتی خود را به اصول ACT متعهد نکرده اند. حتی آن دسته از اعضا که به طور اساسی ثبت نام کرده اند همچنان به سرمایه گذاری در معاملات دوجانبه و منطقه ای برای ارائه آزمایش و درمان ادامه می دهند و قبلاً اکثریت واکسن های بالقوه را از طریق معاملات دو جانبه جمع آوری کرده اند – کل اصل مشارکت و ACT را تضعیف و تدوین می کنند. ”

وی افزود: اتحادیه اروپا ، که از طرف بسیاری از اعضای G20 اروپا ، معاملات دو جانبه واکسن را تضمین کرده است ، اخیراً اعلام کرده است که قول خود را به COVAX افزایش کمی داده است – کل شرط بندی را به 500 میلیون یورو می رساند.

برترام گفت: “آنچه در اینجا می بینیم سناریویی است كه در آن اهداكنندگان اصلی كه توانایی پر كردن خلأهای زیادی در بودجه را دارند ، به سایر اهداكنندگان اشاره می كنند – و در نهایت هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی جز در معاملات دوجانبه انجام نمی شود.” .

حتما بخوانید:
لوله پلیکا چیست؟

در یادداشت های مقدماتی آغاز اجلاس ، سلمان سلطان سعودی ارزیابی هوشیارانه ای از بحران جهانی بهداشت ارائه داد. سلمان گفت: “بیماری همه گیر COVID-19 یک شوک بی سابقه بود که برای مدت کوتاهی جهان را تحت تأثیر قرار داد و باعث خسارات اقتصادی و اجتماعی جهانی شد.” “مردم و اقتصاد ما هنوز از این شوک رنج می برند. با این حال ، ما برای غلبه بر این بحران در سطح بین المللی ، همه تلاش خود را خواهیم کرد
مشارکت. ”

با این حال ، سلمان همچنین در مورد تهیه واکسن کافی با قیمت های مقرون به صرفه برای کشورهای در حال توسعه ابراز نگرانی کرد. وی گفت: در حالی که ما نسبت به پیشرفت ایجاد شده در ساخت واکسن ، ابزارهای درمانی و تشخیصی COVID-19 خوشبین هستیم ، اما باید تلاش کنیم شرایطی برای دسترسی راحت و برابر به این ابزارها برای همه افراد فراهم شود. “در عین حال ، ما باید برای هر همه گیری آینده در آینده آماده باشیم.”

در حالی که این اجلاس توسط کنفرانس ویدیویی برگزار شد و رهبران مجبور به انجام کارهای دیگری بیش از نشستن در مقابل رایانه خود نبودند ، اما برخی از ویژگی های برجسته نشست G20 در جای خود باقی ماندند. پوتین که قصد دارد دیر به شخصه برسد ، دقیقاً همان اواخر شنبه بود. با شروع سخنرانی سلمان ، صندلی رهبر روسیه در مونتاژ صورت خالی دیده می شود.

انتظار می رود در پایان این اجلاس ، رهبران اعلامیه ای مشترک ، از جمله زبان قوی ، در حمایت از تلاش های مشترک خود برای مبارزه با تغییرات آب و هوا تصویب کنند. دیپلمات های درگیر در تهیه متن گفتند که ایالات متحده تاکنون از زبان تغییر آب و هوا حمایت کرده است – این یک تغییر چشمگیر برای ترامپ است که در سال های گذشته سخت علیه این زبان جنگیده است. ترامپ در اجلاس سال گذشته در اوزاکا ژاپن بر دید مخالف پافشاری کرد.

امسال اما این اعلامیه توسط ریاست G20 عربستان در رایزنی نزدیک با واشنگتن و همچنین پکن و بروکسل تهیه شد و به نظر می رسد حمایت ترامپ از متن بیانگر همکاری نزدیک وی با ریاض در دوره ریاست جمهوری وی باشد ، نه هرگونه یک تغییر سیاست یا اذعان باشد که بایدن متعهد شده است دوباره به توافق نامه های آب و هوایی پاریس ملحق شود.

جیلیان دویچ در تهیه گزارش همکاری داشت.
منبع: https://outsidenews.ir