بزرگترین مشکل در احیای برجام تضمین های آمریکاست.


لطف خدا برای حرفه شما خیر است

رویداد 24 زینب غبیشاوی: دیروز ایران بسته برجامی پیشنهادی خود را به نماینده اتحادیه اروپا تحویل داد و مرندی مشاور تیم مذاکره کننده اعلام کرد که حل بقیه مسائل کار سختی نخواهد بود. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای اعلام کرد که در حال بررسی واکنش ایران است. از سوی دیگر، آمریکا نیز گفت که پاسخ خود را محرمانه به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا خواهد داد. اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات، با خوش بین بودن به امضای این توافق گفت: روسیه هرگز مانعی برای احیای برجام نخواهد بود.

سی ان ان همچنین مدعی شد که ایران در نامه خود خواستار دریافت غرامت در صورت خروج آمریکا از برجام شده است. پس از این ادعا، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران، یکی از اهداف این مذاکرات را افزایش هزینه خروج آمریکا از توافق در آینده دانست. وی همچنین گفت: ضمانت های اقتصادی به معنای حمایت از شرکت های خارجی و حمایت از آنها در برابر تحریم های آمریکاست. در چنین شرایطی سوال این است که سرنوشت مذاکرات چه خواهد شد.

بزرگترین مشکل در مذاکرات تضمین های آمریکاست

حشمت الله فلاحت پیسه رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس به این سوال پاسخ داده است. وی به رویداد۲۴ گفت: مشخص شد مهم ترین موضوع برای احیای برجام، بحث تحریم ها بوده و سایر مسائل حل نشدنی نیست. به خصوص بحث پادمان ها، زیرا اگر ایران استراتژی بمب نداشته باشد، می تواند هر مشکلی را با آژانس حل کند، به خصوص مسائل قبل از سال 2003. پس فقط ایران تلاش می کند مشکلات را به گونه ای حفظ کند که از آنها به عنوان تضمینی برای لغو تحریم ها استفاده کند. مگر اینکه آمریکایی ها ضمانت مطمئنی ارائه کنند.


بیشتر بخوانید: چرا عادی سازی روابط جمهوری اسلامی و آمریکا غیرممکن است؟


رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی می گوید: آقای جوزف بورل نیز چندین بار تلاش کرده است که تضمین های لازم را از آمریکایی ها بگیرد و من معتقدم جایی برای ضمانت وجود ندارد و ایران و اروپا متقاعد شده اند که بایدن می تواند این تضمین را بدهد. تضمین های لازم به ایران در زمان مقرر. در هر صورت طرفین به دنبال توافق و تفاهم یکدیگر هستند تا توافق صورت گیرد. من معتقدم برجام در شرف احیای است، به ویژه نقش عوامل مخرب و منفی به ویژه در منطقه کاهش یافته است.

متن فعلی برجام با متن قبلی تفاوتی ندارد

فلاحت پیشه با بیان اینکه آنچه معاهدات بین المللی را پایدار می کند زمان است، تصریح کرد: اگر این قرارداد 16 ماه پیش امضا می شد، زمان برخی از نگرانی های طرفین را برطرف می کرد، اما نشد و معتقدم متن فعلی متفاوت است. ربطی به متن گذشته ندارد و نوع مهمی از اجرای آن است.

حتما بخوانید:
ترامپ بودجه کوید را از گارد ملی تا ماه مارس تمدید می کند

این کارشناس ادامه می دهد: ایران پیشنهاد آقای بورل را پذیرفته و تنها چند نظر در این باره دارد و آن نظرات نیز قابل بحث است. البته چند نکته را باید بگویم، اولین نکته این است که نگاه انتقادی به برجام برای کشور مضر بوده است، حداقل طی 2-3 سال اجرای برجام می تواند مشکلات را حل کند. صادقانه باید بگویم که ایران هرگز از ضرر عدم اجرای برجام بهره نبرده است و آنچه باعث شد دولت رئیس جمهور از آسمان پایین بیاید و مذاکرات را بپذیرد، پذیرش این واقعیت است که مشکل اصلی ایران عدم اجرای آن است. برجام و احیای آن می تواند کمک بزرگی به کشور باشد. در مرحله بعد، طرفین باید باج گیری هسته ای را متوقف کنند تا بتوانند از برجام استفاده کنند.

موضوع هسته ای باید از محور تماس ها خارج شود

فلاحت پیشه با بیان اینکه شاهد نوعی جنگ زرگرها هستیم، گفت: دولت رئیس جمهور باید بداند که امضای آنها مبنای این توافق است و خوب و بد به عهده خودشان است و باید منافع برجام به کشور منتقل شود. و موضوع هسته ای باید از کانون توجه خارج شود. چالش های جدید ایجاد نکنید.

نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه مخالفان برجام ذینفع تحریم نیستند، گفت: ذینفعان تحریم کسانی هستند که علنی بازی نمی کنند و در خفا به دنبال خواسته های خود هستند. برجام در ماه های اخیر به قدری منطقه ممنوعه خوانده می شود که دیگر نمی توانند حامیان خود را متقاعد کنند که در حال مذاکره هستند. اگر برجام احیا شود، تقسیم کشور از این لحاظ معنای خود را از دست خواهد داد.

اگر نمایندگان توافق را خیانت می دانند، به جای پرداختن به کارهای پوپولیستی از رئیس جمهور بپرسند.

وی می گوید: بحث احیای برجام اکنون در کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شده است و دوستان نماینده می توانند از تریبون برای بیان دیدگاه خود استفاده کنند. اگر احساس کردند خیانت می شود می توانند از دولت و رئیس جمهور سوال بپرسند. آنها همه این ابزارها را دارند و اگر از این ابزارها استفاده نکنند، بلکه فقط کلمات را بیان کنند، این کار پوپولیستی است. اگر از ابزاری که در اختیار دارند استفاده نکنند، با آن موافقت می کنند و نمی توانند پس از امضای توافق، کشور را تجزیه کنند.

حتما بخوانید:
مرگ مهسا امینی چگونه فضای کشور را سیاه کرد؟

برجام نتیجه یک دولت ریاست جمهوری است که از آسمان به زمین آمده است

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید: برجام حاصل یک دولت ریاست جمهوری است که از بهشت ​​نزول کرده است و این دولت هم به این نتیجه رسید که حتی اقتصاد کشور هم وابسته به برجام است و اگر نیامدند. به این نتیجه، آنها حاضر به جدایی با عضوی از بدن نیستند، آنها در امضای این توافقنامه با مشکلاتی روبرو هستند.

فلاحت پیشه با اشاره به برخی اظهارات مطرح شده در خصوص سایت های مطرح شده در این مذاکرات گفت: سایت های متعددی مانند نطنز، آباده، سمنان، مریوان و غیره وجود دارد که اسرائیل اسنادی را برای آن ها به آژانس تحویل داده است که در آن سایت ها به آژانس ارائه شده است. گفته می شود قبل از طرح های ایران برای ساخت بمب هسته ای که در سال 2003 از هم جدا شده است. اول اینکه هیچ یک از این سایت ها سوخت بالای 5 درصد ندارند. 2003 و قبل از آن.

اگر دولت معتقد است که این قرارداد به نفع مردم است، باید آن را امضا کند

وی ادامه داد: معتقدم دولت باید مسئولیت برجام را بپذیرد. البته عده ای سعی می کنند از این اتفاق جلوگیری کنند. به عنوان مثال یکی از رسانه ها کسانی را که از تنش زدایی و مذاکره صحبت می کردند را پادا گاربا معرفی کرد. اگر ملاک مذاکره و توافق با غرب است. حالا بخش بزرگی از این جریان باید خود را پادا زهادو بنامند. البته من این گفته را قبول ندارم و معتقدم تنش زدایی در خارج و توسعه در داخل دو اصل مهم و اساسی است که کشور به آن نیاز دارد. مذاکره با غرب از آن آنها نیست، همانطور که مذاکره با شرق مال آنها نیست. مهم این است که مسئولان در قبال منافع ملی کشور و ملت مسئول باشند. حال اگر دولت معتقد است برجام به نفع کشور و مردم است، حتماً باید آن را امضا کنند و بعد از آن، تفرقه‌های بعدی صرفاً ظلم به ملت خواهد بود.

فلاحت پیسه تاکید کرد: مهمترین موضوع برجام حل شده و احتمال توافق جدی وجود دارد و اکنون کمی حسن نیت لازم است. ایران دیگر چالش اصلی آمریکا نیست و روسیه و اوکراین نیز از چالش‌های آمریکا هستند. فضای دنیا همیشه یکسان نیست، پس باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.