اشتباهات بزرگ کنگره بین المللی زنان در ایران/ حزب زنان بانوی اول دولت از جیب ملت


نشست سران زنان در دولت ریاست جمهوری

لیلا فرهادی، رویداد۲۴: از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران در شهریورماه، گفتمان جمهوری اسلامی درباره حقوق زنان با چالش جدی‌تری نسبت به چهار دهه گذشته مواجه شده است. این اعتراضات که با مرگ مهسا امینی در گشت رانندگی آغاز شد، در ابتدا حرکتی علیه قانون راهنمایی و رانندگی بود، اما به سرعت اهداف گسترده تری با شعار «زن، زندگی، آزادی» پیدا کرد. این بار علت حرکت (حداقل بخشی از آن) نه تنها گشت ارشاد، بلکه رویکرد جمهوری اسلامی به جایگاه زن در جامعه بود. بازتاب اعتراضات ایران در رسانه های جهان نیز بسیار گسترده بود و واکنش های متفاوتی را از سوی سیاستمداران کشورهای مختلف به همراه داشت.

برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، نزدیک ترین دوستان جمهوری اسلامی از جمله چین و روسیه را بر آن داشت تا حمایت خود را از اعتراضات داخلی در ایران اعلام کنند. پوشش گسترده جهانی اعتراضات دلیلی شد که جمهوری اسلامی شروع به کار روی یارکشا در صحنه بین المللی کرد. برگزاری اولین «کنگره بین المللی زنان تأثیرگذار» در تهران در واقع حاصل همین تلاش ها بود.


بیشتر بخوانید: کمیسیون وضعیت زنان چیست و خروج ایران از آن چه تبعاتی خواهد داشت؟


زینب نصرالله دختر سید حسن نصرالله

زینب نصرالله، دختر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله

فهرست اولیه میهمانان این کنگره شامل عناوینی همچون بانوان اول کشورها، وزرا، نمایندگان مجلس، دانشمندان و کارآفرینان از 58 کشور جهان از جمله صربستان، ارمنستان، ازبکستان، عراق، پاکستان، کویت، بورکینافاسو، قرقیزستان، سریلانکا است. ، گینه، لبنان، روسیه و ونزوئلا مشاهده شدند. اما در نتیجه تنها آنا آکوبیان، همسر نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان، همسر نخست وزیر بورکینافاسو (که نام و عکس او در اینترنت یافت نشد)، آیگل جابارووا، همسر رئیس جمهور. از قرقیزستان صدر باقی ماند. جباروف تامارا ووچیچ، همسر الکساندر وچیچ، رئیس جمهور صربستان، همسر رئیس جمهور سابق گینه، همسر رئیس جمهور سابق نیجر، فرستاده ویژه بانوی اول نیجریه، بانوی اول سابق سریلانکا، فرستاده ویژه رئیس جمهور سوریه زینب نصرالله، دختر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و همچنین رئیس شورای مرکزی اتحادیه زنان ترکمنستان. در این جلسه شرکت کردند.

نکته اصلی در مورد دعوت از زنان تأثیرگذار این است که خودشان کار خاصی انجام داده اند و منشأ اثر هستند. نه به این دلیل که شوهر یک فرد مشهور است، آنها به عنوان “زنان تأثیرگذار” معرفی می شوند! ماجرا شبیه ماجرای معروفی است که مردی با یکی از مسئولان تماس می گیرد و وقتی از او می پرسند که چه کار می کند، خود را «داماد فلان شخص مهم» معرفی می کند. این پاسخ را بشنوید: در طول روز چه کار می کنید!؟ بنابراین این سوال که همسران برخی از چهره های مشهور چگونه از قدرتمندترین زنان جهان هستند همچنان یک سوال باقی می ماند، اما مهمتر از آن اینکه در برخی موارد حتی همسران این زنان نیز در معادلات جهانی اهمیت چندانی ندارند.

ظاهرا مبتکر و مدیر اجرایی این کنگره همسر رئیس جمهور بوده است. جمیله علم الهادی رهبر این کنگره در سخنانی همسر ابراهیم رئیسی را «بانوی اول ایران» خواند و گفت که بدون تلاش وی این کنگره به هیچ وجه برگزار نمی شد.

جمیله علم الهادی، همسر ابراهیم رئیسی

حزب زنان دولت از جیب مردم/

جای خالی کشورها یک دوست در اجلاس سران زنان

به گزارش رویداد۲۴، در دعوت اولیه رسانه ای به این کنگره، قول حضور بانوان اول کشورها، وزرا، نمایندگان مجلس، دانشمندان و کارآفرینان از ۵۸ کشور دنیا داده شد. انتظار می رفت بانوی اول از میان نزدیک ترین دوستان جمهوری اسلامی یعنی روسیه، چین و سوریه و یا حداقل تعدادی از وزرا یا نمایندگان مجلس این کشورها نیز به سرپرستی همسر رئیس جمهور در این دیدار حاضر شوند. جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی، اما ظاهراً نظام دیپلماسی در این امر موفق بود.

حتما بخوانید:
دانلود سریال ایرانی جدید و قدیمی رایگان فول آرشیو کامل کیفیت HD - مووی لند

در میان میهمانان این کنگره به جز «حمدی بنت حسن السلیطی» نایب رئیس مجلس قطر، نامی از وزیر، نماینده مجلس و حتی یک سیاستمدار ارشد به میان نیامد. عدم حضور بانوی اول کشورهای مهم همسایه و مسلمان در این نشست نیز مؤید بحران دولت در سیاست روابط با همسایگان است. سیاستی که به نظر می رسد در رأس سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی قرار گرفته است. همسر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در حالی که ایران در حال جنگ سرد با جمهوری آذربایجان است در کنار جمیلا علم الهادی ایستاده است، بنابراین سفر بانوی اول ارمنستان به ایران بیش از اینکه برای خود جمهوری اسلامی باشد پیامی برای آذربایجان و جمهوری آذربایجان است. متحد منطقه ای ترکیه

یک مهمان شگفت انگیز از سریلانکا

جالب اینجاست که شیرانتی راجاپاکسا، همسر ماهیندا راجاپاکسا، رئیس جمهور سابق سریلانکا نیز در میان مهمانان این دیدار به چشم می خورد. ماهیندا برادر گاتابا راجاپاکسا، رئیس جمهور بازنشسته سریلانکا است که در جریان اعتراضات ژوئیه 2022 از کشور گریخت. تصاویر تظاهرکنندگان سریلانکا پس از «فتح کاخ ریاست جمهوری راجاپاکسا» و شنا در استخر کاخ از یاد مردم نمی رود. به گفته سریلانکا، پس از فرار گاتابایا با یک جت جنگنده، خاندان راجاپاکسا که نقش مهمی در بحران اقتصادی کشور داشتند، از هم پاشید.


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اعتراضات سریلانکا و فروپاشی دولت / سرنوشت ملت در دست خانواده ای نالایق


شیرانتی راجاپاسکا، همسر رئیس جمهور سابق سریلانکا، ماهیندا راجاپاسکا، در نشستی در حاشیه کنگره زنان تأثیرگذار

همسر ماهیندا شیرانتی راجاپاسکا

همسر ماهیندا شیرانتی راجاپاسکا

لیستی شگفت انگیز از برندگان اجلاس زنان

در این کنوانسیون هفت نفر با عنوان زنان تاثیرگذار جوایزی دریافت کردند. یکی از این افراد وانجان سانگیران لی، دانشیار گروه شیمی در دانشگاه مالایا است. جالب اینجاست که برگزارکنندگان کنگره از هویت برنده جایزه خود اطلاعی ندارند و هم هنگام اعلام اسامی برندگان و هم در اخبار مربوط به گانگرخ در خبرگزاری رسمی دولتی ایرنا، به اشتباه وی را به عنوان استاد دانشگاه معرفی کردند. یک دانشگاه تایلند

اجلاس زنان ریاست جمهوری

Sangiran Lee، دانشیار، گروه شیمی، دانشگاه مالایا، مالزی

کنگره زنان تأثیرگذار از این فرصت برای حمایت از آقازادگان استفاده کرد. جایزه دوم به سود غفوری فرد دختر حسن غفوری فرد نماینده سابق مجلس، عضو سابق شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و رئیس کمیته بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. سود غفوری فرد دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مدیر گروه استعدادهای درخشان و نخبگان دانشگاه شهید بهشتی است.

در همین بخش به فردی به نام «کازان سوا آلنا» از روسیه جایزه اهدا شد. نه در خبرها و نه اعلام اسامی برندگان به دلیل تاثیرگذاری این فرد اشاره ای نشده است، اما همانطور که فاطمه حکیر السادات، دبیر علمی کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار به رویداد۲۴ گفت، این موسیقیدان، چهره عمومی، مجسمه ساز، دکترای بیولوژیک علوم “آلینا”.
در خلاصه ای که النا 24 به دست آورده است به همکاری آن با دانشگاه مشهد اشاره شده است. ظاهرا این نوازنده روسی دوستانی در مشهد دارد. او اکانت ‘جایزه جهانی گوهرشاد’ را در صفحه اینستاگرام خود دنبال می کند. سوا-النا در رزومه خود، الناکازان، بخشی را به نحوه گذراندن اوقات فراغت خود اختصاص داده است و مواردی مانند “رقص بوگی، ووگی، سالسا و لزگی” را ذکر کرده است.

جالب است که آلنا خود را خبرنگار و عکاس معرفی کرد. بنابراین ظاهراً یک روزنامه نگار ناشناس روس از سوی دولت ابراهیم رئیسی به تهران دعوت شده و جایزه زن تأثیرگذار را دریافت کرده است، در حالی که تعداد زیادی از روزنامه نگاران زن تأثیرگذار در ایران در زندان به سر می برند.

آلنا کازان، یک فرد با نفوذ در روسیه

کازان سوا آلنا

از «ماریا بئاتریز یونس» که به عنوان «زن تأثیرگذار آرژانتین» معرفی شد و در کنگره زنان جایزه زنان تأثیرگذار جهان را دریافت کرد، در اینترنت اطلاعاتی یافت نشد. نه در متن سخنرانی و نه در متن خبر مربوط به این کنگره به تاثیرگذاری این زن آرژانتینی اشاره ای نشده است اما به نظر می رسد ارتباط خانم یونس با ایران بی سابقه است. وی در سخنانی کوتاه به زبان فارسی خاطرنشان کرد که این دومین جایزه ای است که به آرژانتین می برد. او در سخنرانی خود جایی برای «خواهران مسلمان شبکه زنان آمریکای لاتین» که «ایران را خانه دوم خود می دانند» باز گذاشت.

حتما بخوانید:
مک موریس راجرز به عنوان اولین زن در راس انرژی و تجارت در تاریخ ثبت خواهد شد

فاطمه حکیر السادات درباره ماریا از آرژانتین به راه اندازی «دو یا سه پروژه بزرگ» و یک مرکز تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: «ماریا بئاتریز یونس یکی از فارغ التحصیلان جامعه المصطفی است».

به گزارش رویداد۲۴، «جامعه المصطفی العالمیه» نهادی مذهبی است که با هدف گسترش علوم شیعه، علوم انسانی و اجتماعی، تعداد زیادی طلبه را از سراسر جهان جذب کرده است. در سال های اخیر رقم بالای بودجه ای این نهاد حوزوی که هر ساله در قانون بودجه تصویب می شود، انتقاداتی را برانگیخته است.

آقای آبه شیامی از چین

حزب زنان دولت از جیب مردم/

پنگ آبه شیامی یکی از دریافت کنندگان جایزه کنگره به عنوان یک زن تأثیرگذار از چین بود. در مورد او توضیحی در مورد نحوه مجروح شدن او داده نشد، اما از صحبت های او پس از دریافت جایزه مشخص بود که او یک “تاجر چینی” است که به گفته خودش از دریافت این جایزه بسیار تعجب کرده است.

آنطور که فاطمه حکیر السادات به رویداد۲۴ گفت، به هر یک از برگزیدگان این کنگره مبلغ ۲۰ هزار یورو (معادل یک میلیارد تومان) به همراه گواهینامه کمیسیون ملی یونسکو اهدا شد. دبیر دانشمند کنگره در پاسخ به سوال روی 24 درباره اسامی داوران این مسابقه از افشای اسامی داوران خودداری کرد و حداقل به مدت دو سال آن را محرمانه خواند. هزینه جوایز از جمله هزینه برگزاری یک جلسه در این مقیاس بسیار زیاد است. اگر ادعای برگزارکنندگان کنگره مبنی بر حضور 300 مهمان خارجی در این نشست صحت داشته باشد، هزینه بلیط هواپیما، اقامت 5 روزه آنها در هتل پارسیان اوین و تورهای ایرانگردی سرسام آور خواهد بود.

جمیله علم الهادی، همسر ابراهیم رئیسی

مهمانی 300 نفری از جیب بایتلمال

اینکه چرا این هزینه هنگفت دولت و میزبانی یک مهمانی 300 نفره از بیت المال پرداخت شده است، از جمله 5 روز گشت و گذار در ایران و اهدای جوایز بزرگ به افرادی که نفوذشان نامشخص است، موضوع مهمی است که کمتر به آن توجه شده است. وضعیت بد اقتصادی در کشور در واقع دولت رئیس جمهور برای اینکه بگوید «حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد» و دیگر تحریم های خارجی تاثیری نداشت، در اقدامی عجیب از مهمانان دعوت کرد تا نشان دهد روابط ایران با جهان عادی است. و این در حالی است که ظاهرا جست و جوی ساده ای برای دعوت از مهمانان انجام نشده است تا بفهمند دعوت همسر رئیس جمهور فقید چه پیامی برای دولت فعلی این کشور دارد! ماجرا شبیه دعوت نیکولای چائوشسکو، رئیس جمهور وقت رومانی است که در زمان دعوت به ایران انقلابی را در کشورش رهبری کرد و در بازگشت به رومانی توسط انقلابیون دستگیر و کشته شد!


بیشتر بخوانید: رئیس جمهور که پس از بازگشت از سفر به ایران اعدام شد


اما یکی دیگر از لحظات کنگره «غیرضروری» زنان در ایران این بود که مهمانان با لباسی در این مراسم حاضر شدند که ربطی به حجاب اجباری در ایران نداشت. به عبارت دیگر زنان کشورهای دیگر آزادند هر طور که می خواهند در ایران حضور داشته باشند، اما این حق برای خود زنان ایرانی آرزوی دست نیافتنی است!

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahis