ادعای داعش جعلی است؟


رسانه ها نمی توانند به تنهایی مسئولیت یک عملیات تروریستی را تعیین کنند. در این مورد ما بیشتر به آنچه منابع رسمی منتشر می کنند تکیه می کنیم. با این حال، همیشه ادعاهایی وجود دارد که بعد از کمی تحقیق به این نتیجه می رسید که آنها درست هستند.

از شامگاه پنجشنبه که برای اولین بار اعلام شد داعش – دولت اسلامی عراق و شام – مسئولیت حمله تروریستی به حرم شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفته است، بسیاری از مردم مشغول تکذیب ادعای دست داشتن داعش در پوشش های مختلف بوده اند. عمل شدند

در اولین ساعات انتشار خبر حمله به شاهچراغ توسط داعش، یکی از مهم ترین ادعاها در تکذیب آن این بود که «داعش به هیچ جا با سلاح حمله نمی کند»، مدعیان می گویند همه حملات داعش است. “جلیقه های مرگبار” وجود داشت و بر این اساس حمله داعش به شاهچراغ صورت نگرفت. این بیانیه نادرست است. نمونه های بسیاری از تخلفات وجود دارد که ثابت می کند داعش از الگوی ثابتی در حملات تروریستی خود استفاده نمی کند. حمله با خودرو به مردم، حمله با چاقو و اسلحه از دیگر روش های این گروه تروریستی است. به عنوان مثال، در حملات سال 2016 تهران به مجلس و مقبره امام خمینی و همچنین در حملات متعدد به دشت برچی در افغانستان که توسط امارت خراسان، شاخه دولت اسلامی در شرق ایران، انجام شد. جلیقه های انتحاری و سلاح ها بنابراین، انتساب حمله به داعش را نمی توان با این ادعا که «داعش معمولاً این کار را انجام نمی دهد» رد کرد.

ادعای داعش جعلی است؟

پس از انتشار بیانیه داعش در شبکه خبری اعماق این گروه، برخی افراد در ابتدا با انتشار عکس هایی مبنی بر انتشار بیانیه داعش در 30 ربیع الاول مدعی شدند که ربیع الاول 29 روز در کشورهای عربی است. اساس بیانیه جعلی است. این گفته نیز درست نیست; زیرا تقویم قمری با تقویم شمسی و میلادی متفاوت است و در تعداد روزهای ماه که تقویم بر اساس آن است، تفاوت وجود دارد. علاوه بر این، بیانیه رسمی داعش با تاریخ دقیق منتشر شد که پیام‌های تلگرامی قبلی در این خصوص را تحت الشعاع قرار داد و نشان داد که این گروه آماده پذیرفتن مسئولیت حمله به شاهچراغ است.

پس از انتشار بیانیه، بسیاری پرسیدند: این بیانیه کجا منتشر شده است؟ و اغلب به این شبهه اشاره می کردند که «از آنجایی که نمی توانیم بیانیه را پیدا کنیم، پس تصویر منتشر شده جعلی است»! این گفته نیز نادرست است. سایت خبری اعماق، سی ان ان، رویترز و ایسنا سایتی نیست که به راحتی در فضای مجازی پیدا شود. ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی وب سایت به طور مرتب آدرس گروه ها، حتی گروه های مظنون به فعالیت های تروریستی را از سرورهای خود حذف می کنند، بنابراین طبیعی است که کاربران عادی نتوانند متن اظهارات اعماق را در عمق وب بیابند. داعش برای برقراری ارتباط از شبکه پیچیده ای از کانال ها استفاده می کند که کاربران عادی به آن دسترسی ندارند. اگر وارد کانالی شده اید که گمان می رود کانال ارتباطی داعش است، یا شخصی به شما گفته است که وارد چنین کانالی شده است، مطمئن باشید که اشتباه کرده اید یا به دام افتاده اید.

حتما بخوانید:
انواع کادو ولنتاین و روز مادر برای خانم ها - کجارو

ادعای داعش جعلی است؟

پس چگونه می توان با قاطعیت گفت که بیانیه ای که در اینترنت یافت نمی شود توسط داعش منتشر شده است؟ داعش از روابط با افراد واقعی در فضای واقعی برای برقراری ارتباط استفاده می کند. علاوه بر این، سایت های معتبری وجود دارند که محتوای شبکه خبری اعماق را آینه می کنند. اگر مقاله توسط افرادی منتشر شده است که به وضوح دسترسی واقعی دارند، و همچنین سایت های آینه ای، پس می توان گفت که مقاله واقعا عمیق است.

ادعای دیگری که مطرح شده مربوط به زبان بیانیه داعش است. در بیانیه اعماق از عبارت “دولت اسلامی” در عنوان خود استفاده شده است که برخی افراد را گمان کرده است که در این بیانیه آمده است “حمله به شاهچراغ توسط خود ایران انجام شده است”! این ترجمه دقیق نیست. داعش از واژه “دولت اسلامی” برای خود استفاده می کند. تیتر بیانیه داعش «بهجم لعل دولت اسلامی» به معنای «حمله برای/ توسط دولت اسلامی» است.

ادعای دیگری که در مورد متن بیانیه مطرح شده این است که این بیانیه تکرار اظهارات سرویس های امنیتی ایران است که به نورنیوز اعلام کرده اند این حمله توسط داعش انجام شده است. این گفته نیز نادرست است. در متن این بیانیه به زبان فارسی آمده است: «منابع قلات امنیت محلی اعماق» به معنای «منابع امنیتی به خبرگزاری اعماق گفتند». عبارت موجود در متن شبیه «نکره» یا «نامعلوم» است و اگر اشاره به خبر نورنیوز و اظهارات مقامات ایرانی در انتساب این حمله به داعش بود، باید به صورت «قلعه المشرع» نوشته می شد. محله میرانیه امنیین اعماق» و به جای «نکره» از عبارت «دانستن» استفاده شود. شاید هم استفاده نشده باشد. همچنین اگر بیانیه منتشر شده در اعماق نقل قولی از شخص یا جای دیگری بود، عنوان آن نقل قول و عنوان این مقاله به عنوان خبر نوشته می شد.

آنها در ساعات گذشته بر اساس اطلاعات منتشر شده از بازجویی از قاتل زنجیره ای سید امی می گویند: «همانطور که سید امی گفت عملیات تروریستی سال 1352 در حرم امام رضا (ع) کار وزارتخانه بوده است. اطلاعات، پس عملیات شاهچراغ هم کار وزارت اطلاعات بود.” شواهد بسیار بیشتری مبنی بر اینکه بمباران حرم رضوی توسط الکیدایی انجام شده است.

در سال 1386 در جریان انفجار دیگری در شیراز، مقامات رسمی ساعت ها و روزها تمام اتفاقات حسینیه شهدای شیراز را تکذیب کردند. تقریباً تا زمانی که جمشید شرمهد، رئیس گروه تندر که ساعاتی پس از انفجار حسینی شهدا مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفت، هیچ کس به‌ویژه درباره آنچه در شیراز در سال 2007 به عنوان یک حمله تروریستی رخ داد صحبت نکرد. عملیات انتشار ضد جاسوسی رسمی از طریق منابع رسمی در مورد یک حادثه تروریستی، عملیات پرچم دروغین نامیده می شود. در مورد حادثه اخیر شیراز عده ای گفته اند از کجا می دانید که ادعای دست داشتن داعش در این حمله، عملیات پرچم دروغ دیگری نیست؟ این را نمی توان تایید کرد. علیرغم سابقه طولانی در انتشار ضداطلاعات در مورد حملات تروریستی، عملیات پرچم دروغین به هماهنگی بسیار بیشتری نیاز دارد و در محیطی که تحت سلطه رسانه های اجتماعی است، این امر نمی تواند به روشی که در سال 1987 ممکن بود انجام شود.

حتما بخوانید:
کفش چرم زنانه - خرید جدیدترین کفش های چرمی زنانه

اما چگونه می‌دانید که داعش بلوف نمی‌زد و حمله‌ای را که مستقیماً به آنها مرتبط نبود، برای افزایش قدرت خود تحریک نمی‌کرد؟ کسانی که این ادعا را مطرح می کنند حداقل اعتراف می کنند که ادعای داعش درست است، اما در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که داعش از طرف آنها عملیاتی را که در واقع هیچ ربطی به آنها ندارد پایان دهد. البته این را نمی توان انکار کرد، اما این سوال را هم مطرح می کند که اگر داعش به این موضوع علاقه دارد، چرا حملات دیگری را به نام خود انجام نداده و فقط در این باره اظهار نظر کرده است؟

گروهی دیگر می گویند آیا عملیات شیراز را نمی توان به تلافی حادثه زاهدان توسط جیش العدل انجام داد؟ ما در مقام تایید یا رد این پیشنهاد نیستیم، اما می دانیم که سابقه جیش العدل نشان می دهد که مسئولیت اقدامات خود را می پذیرد. در این مورد بیش از بیست و چهار ساعت از حمله می گذرد، این که جیش العدل هنوز بیانیه ای صادر نکرده است نشان می دهد که نمی توان آنها را مسئول این حمله دانست.

در حالی که دلیلی برای رد مسئولیت داعش در این عملیات وجود ندارد، این ادعا را می توان به عنوان مدرکی دال بر انتساب این عملیات به داعش دانست. اما این گفته لزوماً به این معنا نیست که یک نفر در دفتر فرماندهی فرد دیگری را تجهیز کرده و به او دستور داده که برود و مردم را در شهراقی تیراندازی کند. سناریوی احتمالی دیگر این است که گرگ تنها تصمیم گرفت عملیات خود را به داعش اختصاص دهد. در این مورد، مقامات امنیتی مسئول حدس و گمان و بررسی هستند.

در میان کسانی که در انتساب عملیات شاهرغ به داعش تردید دارند، برخی به انتشار پوستر عزاداری ساعتی قبل از شروع عملیات تروریستی شهرق اشاره می کنند. عده ای می گویند اگر رسانه های جمهوری اسلامی دروغ نمی گویند چرا اول گفتند مهاجمان سه نفر بوده اند و بعد می گویند دو نفر بوده اند و در نهایت می گویند فقط یک نفر در این حمله دست داشته است. این ادعا که پوستر قبل از شروع عملیات منتشر شده است قابل قبول نیست زیرا تصاویر منتشر شده در زمان انتشار پوستر به راحتی می تواند جعلی یا جعلی باشد. به همین ترتیب، چرایی تفاوت تعداد مهاجمان در گزارش های اولیه با گزارش نهایی را نیز می توان به اشتباهات فراوان در اتاق های خبر پر از افراد غیرحرفه ای و ناآگاه اشاره کرد. اشتباه در اخبار چیز تازه و عجیبی نیست و سابقه ای به اندازه استفاده از نیروهای غیرمتخصص در مواقع بحران دارد. بر اساس این ادعاها، انتساب حمله شیراز به داعش قابل تردید نیست.

می توانید با دستان خود گوش ها و چشم های خود را بپوشانید و بگویید من انتخاب می کنم گوش ندهم، ببینم و بپذیرم. اما با قضاوت بر اساس شواهد، در حال حاضر دلیلی برای رد مسئولیت داعش در حمله شاهچراغ وجود ندارد.