آیت الله عباسعلی اختر درگذشت رویداد۲۴


درگذشت آیت الله عباسعلی اختر

رویداد 24 به گزارش ایرنا، آیت الله عباسعلی اختری در سال 1318 شمسی در شهر سمنان در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات تکمیلی را در زادگاهش ادامه داد و تحصیلات خود را در حوزه علمیه مشهد آغاز کرد و 20 سال در آنجا به تحصیل و تدریس پرداخت.

سپس به حوزه علمیه قم رفت و در دروس خارج فقه و اصول منابع قم شرکت کرد و در این زمینه از اشعار غضنفره، سبزواری، پوشارکی، مومن قمی و محمدعلی غرامی بهره برد. سپس دوباره به مشهد بازگشت و در درس خارج فقه و اصول اشعار عظام: میلانی، وحید و فیلسوف شرکت کرد. پس از مدتی به تهران رفت و از مدرسه دارالفنون دیپلم گرفت. با شروع نهضت امام در خرداد 1342 به نهضت مذکور پیوست و در جریان اعزام روحانیت به خدمت سربازی، به همراه آیت الله هاشمی رفسنجانی دستگیر و به خدمت سربازی اعزام شد.

در سال 1354 مبارزات خود را با ایراد سخنرانی های توهین آمیز در تهران ادامه داد و به دلیل همین سخنرانی ها توسط ساواک دستگیر و شکنجه شد. پس از آزادی از زندان به مبارزه ادامه داد تا اینکه در رمضان 1357 مجدداً دستگیر و زندانی شد، اما در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و به دلیل شتاب انقلاب از زندان آزاد شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای اولین بار به سمت ریاست کمیته انقلاب اسلامی شیروان منصوب شد. سپس در سال 1359 به ریاست دبیرستان مرکز اسلامی اراک رسید و با جریانات انحرافی ایجاد شده در آنجا مبارزه کرد. در سال 1360 بنا به حکم امام به امامت شهر سمنان منصوب شد.

حتما بخوانید:
لوله کاروگیت - لیست قیمت روز لوله کاروگیت فاضلابی

پس از شهادت عبدالمجید دیالمه نماینده مشهد در اولین جلسه شورای اسلامی، بر اثر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، با اصرار شهید بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین هاشمی نژاد، وی شد. یک نامزد ریاست جمهوری نماینده مجلس و توانست با آرای قابل توجهی وارد شورای اسلامی شود. وی در مجلس در کمیسیون اقتصادی و دارایی مشغول به کار شد و مدتی نیز نایب رئیس این کمیسیون بود. پس از پایان کار مجلس اول، به قضاوت در یکی از شعب دیوان عالی کشور پرداخت. وی سپس به عنوان نماینده امام در استان سمنان و امام جمعه سمنان منصوب شد. همزمان با فعالیت های سیاسی خود در دانشگاه های شهید بهشتی تدریس می کرد

دانشگاه تهران و تهران و سایر فعالیتهای علمی و آموزشی. در سال ۱۳۷۹ به عضویت شورای بخشنامه ائمه جمعه سراسر کشور درآمد. در سال 1380 از امامت سمنان جدا شد و به امامت ری شهر منصوب شد. وی همچنین کاندیدای نمایندگی از حوزه تهران بزرگ در انتخابات هفتمین دوره شورای اسلامی بود و توانست وارد شورای اسلامی شود. وی در انتخابات موقت خبرگان لیدار (دوره پنجم) که در 11 اسفند 1396 برگزار شد، به عضویت خبرگان لیدار درآمد.

سمت های دیگر او نماینده وکلا در دانشگاه سمیون و نماینده بنیاد وکلا و موسکان بود. از آثار او می توان به آشنایی با قرآن، امام و احیای ارزش های انقلاب اسلامی، تولی و طبری، درخشش علی در قرآن، نقش انتظار در قرآن اشاره کرد. سیر تاریخ، نظر جهاد در قرآن، جوانان در چهارراه، مدیریت فرهنگی کار، دلالان تصویر از دیدگاه اسلام و… اشاره کرد.

حتما بخوانید:
بایدن به فرماندار نیومکزیکو ، جراح عمومی اوباما برای دبیر بهداشت نگاه می کند